Wierzymy, że każdy ma wpływ na to, w jakim świecie żyjemy.
Dlatego Maślanka Mrągowska łączy się ze środowiskiem. Poszukujemy najlepszych sposobów, aby nasza maślanka
była bardziej przyjazna i dla Was, i dla naszej planety.

Maślanka Mrągowska naturalna od początku do końca!

Co zrobić z opakowaniem po maślance?

  • Dopij swoją maślankę do końca.
    Z Maślanką Mrągowską nic się nie marnuje.

  • Odkręć nakrętkę.
    Możesz ją wrzucić do pojemnika na plastik lub oddać zebrane nakrętki na cele charytatywne.

  • Złóż opakowanie zgodnie z instrukcją. Znajdziesz ją na kartoniku. Będzie zajmować mniej miejsca.

  • Wrzuć opakowanie do żółtego pojemnika. I gotowe!

Nowe opakowanie łączy
wygodę z troską o środowisko.

Lubisz maślankę? Maślankę Mrągowską w nowym, bardziej ekologicznym, opakowaniu, polubisz jeszcze bardziej!

Maślanka Mrągowska w nowym opakowaniu jest tak samo pyszna, jak przedtem, i ma dokładnie ten sam prosty skład: maślanka, mleko i żywe kultury bakterii. Postaraliśmy się, żeby skład opakowania był równie prosty. Kartonik Pure-Pak® Sense w większości został wykonany z papieru, pochodzącego z odpowiedzialnie zarządzanych upraw leśnych. Potwierdza to certyfikat FSC (Forest Stewardship Council®).

@adriana_marczewska

Życie w stylu less waste

niemarnowanie
żywności
w Twojej kuchni

Lubimy smakować życie i podchodzić do każdego dnia z wielkim apetytem.
Żyjemy w czasach, w których sklepowe półki uginają się od ciężaru wszelkiego rodzaju smakołyków, ale zbyt często nasze śmietniki są przepełnione żywnością, która wcale nie musiała do nich trafić.

Mam dla Was kilka pomysłów i rad, które sprawią, że Wasze lodówki będą wypełnione przez nowe smaki, a Wasze kosze bardziej puste.

Marnowanie żywności to w Polsce wciąż duży problem, a jego skala robi smutne wrażenie. Według danych zebranych przez Banki Żywności aż 60% marnowanego jedzenia to żywność wyrzucana w gospodarstwach domowych. W każdej sekundzie do kosza trafia 153 kg produktów, 92 kg wyrzucają właśnie konsumenci. Najczęściej do kosza niepotrzebnie trafiają: świeże owoce, warzywa, pieczywo i wędliny.

Dlaczego marnujemy żywność? Poznaj kilka najważniejszych powodów

Szacuje się, że w polskich domach do śmietników trafia ok. 3 milionów ton jedzenia. Główną przyczyną marnowania żywności są nieprzemyślane zakupy. Powiedzenie „je się oczami” jest tutaj bardzo na miejscu. Kupujemy produkty, na które mamy ochotę podczas buszowania w sklepie, zamiast wybierać te, które w rzeczywistości trafią na nasze talerze.

Kolejnym, ważnym powodem, przez który żywność trafia do naszych śmietników, jest niezwracanie uwagi na termin ważności, nie tylko wybieranych podczas zakupów składników, ale przede wszystkim tych, które już czekają na nas w lodówkach i domowych spiżarniach. Dodatkowo, na skalę tego problemu znacząco wpływa niska jakość oraz zbyt duża ilość wybieranych produktów, a także zbyt obficie gotowanego i nakładanego na talerze jedzenia.

„Less” nie znaczy mniej”

Za hasłem „Życie w stylu less waste” stoi o wiele więcej niż tylko „mniej odpadów”. To kilka świadomych decyzji, które mogą znacząco odmienić nie tylko nasz udział w marnowaniu żywności w Polsce i na świecie, ale też pozytywnie wpłynąć na domowy budżet oraz kreatywnie pobudzić naszą pomysłowość w kuchni.

Less waste w Twoim domu:

  • przed wyjściem do sklepu sprawdź lodówkę, spiżarkę oraz półki z żywnością, a podczas zakupów wybieraj tylko potrzebne produkty,
  • przygotuj listę zakupów i trzymaj się jej podczas sprawunków,
  • zaplanuj swoje posiłki na kilka dni do przodu. Bierz pod uwagę wykorzystanie resztek w kuchni według starej, babcinej zasady: „poniedziałkowa pomidorowa na niedzielnym rosole”,
  • sprawdzaj daty ważności na produktach, nie tylko w sklepie, ale też w domu, składniki o późniejszej dacie ważności układaj z tyłu lodówki, a te, które muszą trafić na stół w pierwszej kolejności – z przodu,
  • zjedz posiłek przed pójściem do sklepu, zakupy „na głodniaka” to większe ryzyko „kupowania oczami”,
  • nakładaj na talerz mniejsze porcje,
  • wprowadź nawyki mrożenia oraz przetwarzania żywności w domu.

Przechowywanie i sprytne gospodarowanie produktami znacząco wpływa na ich długość życia w naszych kuchniach. Poznajcie kilka moich trików:

  • produkty sypkie przechowuj w zamykanych pojemnikach, np. słoikach, w ten sposób zabezpieczysz je przed wilgocią i insektami,
  • pamiętaj, że warzywa (oprócz kapustnych) i owoce możesz bezpiecznie zamrozić,
  • natkę marchewki czy rzodkiewki warto oderwać i przerobić na pesto, dzięki temu warzywa będą długo jędrne,
  • nadmiar masła czy pieczywa możesz bezpiecznie zamrozić,
  • wędliny przechowuj w papierze śniadaniowym lub pergaminie,
  • świeże mięsa najlepiej trzymać w szklanych lub ceramicznych pojemnikach.

Kreatywność w kuchni oznacza nie tylko pyszny smak, ale też niemarnowanie żywności. Wykorzystywanie produktów w 100% może być bardzo smaczne!

  • obierki warzyw możesz zbierać w lodówce i trzymać w woreczku, przydadzą się podczas przygotowywania rosołu czy sosu, resztki warzyw, np. włoszczyzny, możesz wysuszyć i przygotować z nich domowe przyprawy,
  • nabiał jak jogurty, masło czy Maślankę Mrągowską przechowuj na górnej półce lodówki, dzięki temu zawsze masz je na oku i nie zapomnisz ich zjeść,
  • suszone i zmielone zioła to najlepszy dodatek do zup i sosów, łodygi ziół i resztki serów to przepis na pyszne pesto,
  • resztki warzyw i owoców możesz zamienić w pyszne kiszonki i marynaty, a wędliny w gulasz czy sos.